OTYŁOŚĆ U PSÓW – CZY TO PROBLEM?

Twój pies nagle zrobił się uroczo okrągły? W końcu nie wystają mu żebra? Stał się prawdziwym domatorem i niechętnie wychodzi na spacery? To może być objaw otyłości. Lekarze weterynarii alarmują: coraz więcej psów zmaga się z nadwagą. Szacuje się, że co trzeci pies ma problem z nadmierną masą ciała.

Otyłość to choroba wywołana nadmierną podażą energii w stosunku do zapotrzebowania zwierzęcia. Stanowi nie tylko defekt wizualny, ale poważny problem, który wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu, dlatego nie należy jej bagatelizować.

Najczęstsze przyczyny otyłości u psów

Nadmierna masa ciała u zwierząt może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej są to:

  • nieprawidłowa dieta – zarówno nieograniczony dostęp do pożywienia, jak i dokarmianie resztkami ze stołu oraz niewłaściwie dobrana karma względem zapotrzebowania organizmu zwierzęcia,
  • mała ilość aktywności fizycznej – w tym zbyt krótkie, spokojne spacery i brak zabaw na świeżym powietrzu,
  • problemy zdrowotne i zabiegi medyczne – np. terapia hormonalna, kastracja, choroby aparatu ruchu, urazy kończyn.

Na otyłość narażone są zwłaszcza psy takich ras jak: labrador, jamnik, basset, collie oraz wiele innych. Po adopcji lub zakupie zwierzęcia warto skontaktować się z weterynarzem, aby podpowiedział, jak prawidłowo go karmić. 

Skutki otyłości u psów

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u zwierząt ma wiele konsekwencji dla ich zdrowia. Może powodować problemy z układem oddechowym, endokrynologicznym, pokarmowym, krwionośnym, a także moczowym. Jednak najbardziej dotkliwe są dolegliwości ze strony aparatu ruchu. 

Otyłość u psa wiąże się z nadmiernym obciążaniem stawów i kręgosłupa. To w konsekwencji często prowadzi do wielu problemów natury ortopedycznej, takich jak np. zapalenia stawów i kości, choroby zwyrodnieniowe stawów lub osteochondroza, a także znacznie większe prawdopodobieństwo zerwania więzadeł w kolanach. Są to poważne dolegliwości, które powodują:

  • silny ból, 
  • trudności w poruszaniu się, wypróżnianiu czy spożywaniu posiłków,
  • kulawiznę,
  • brak apetytu, 
  • niechęć do zabawy i pieszczot.

Warto pamiętać, że otyłość może być także przyczyną trudności w przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej często powoduje błędy w uzyskanym obrazie RTG lub tomografii komputerowej. Ma to ogromne znaczenie np. w przypadku podejrzenia nowotworu. 

Dbajmy o prawidłowe żywienie naszych czworonożnych przyjaciół – jesteśmy za nich odpowiedzialni !!!