ZOSTAŃ REHABILITANTEM ZWIERZĄT !!

Uwielbiasz zwierzęta i przez lata dorastałeś w ich otoczeniu? Lgniesz do psów i kotów, a one do Ciebie? Uratowałeś wiele czworonogów i aktywnie działasz na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt, które przebywają w schroniskach? Jeśli budowanie relacji z małymi czworonogami nie sprawia Ci kłopotów, a praca z nimi to dla Ciebie spełnienie marzeń, pomyśl o zostaniu zoofizjoterapeutą.

Co to jest zoofizjoterapia?

Zoofizjoterapia to jedna z najnowszych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija i zyskuje popularność wśród coraz szerszego grona osób. Nic dziwnego – możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami, niesienia im ulgi w bólu i cierpieniu oraz pomagania im w powrocie do zdrowia to zadania, które dają wiele satysfakcji i spełnienia. 

Zoofizjoterapia składa się z kilku działów. Są to m.in.:

  • fizykoterapia, która polega na wykorzystaniu podczas pracy urządzeń dostarczających organizmowi zwierzęcia określonych bodźców. Są to np. laser, światło, temperatura, fala uderzeniowa, ultradźwięki lub prąd elektryczny,

  • kinezyterapia, która dotyczy wykonywania ćwiczeń w formie aktywnej lub biernej. Często wymaga używania specjalistycznych sprzętów, np. bieżni, dysków sensorycznych czy piłek,

  • masaże, czyli manipulowanie tkankami miękkimi ciała, aby pobudzić je do rozwoju, rozciągnąć lub poprawić ich mobilność.

Metoda pracy ze zwierzętami jest dobierana indywidualnie do problemu, z jakim się zmaga czworonożny pacjent. Jednak zanim zoofizjoterapeuta przystąpi do pracy, potrzebuje szczegółowych informacji o jego stanie zdrowia. Dzięki temu wszystkie zajęcia są bezpieczne i efektywne.

Czym zajmuje się zoofizjoterapeuta?

Głównym zadaniem zoofizjoterapeuty jest rehabilitacja zwierząt po operacjach czy wypadkach oraz chorych czworonogów. Rehabilitant:

  • przywraca im pełną lub częściową sprawność fizyczną w maksymalnie komfortowych warunkach,
  • eliminuje ból związany np. z niewłaściwym poruszaniem się lub nadmiernie napiętymi mięśniami, 
  • wspiera w powrocie do zdrowia po wypadku, doznanym urazie, operacji, a także w przypadku otyłości,
  • redukuje stopień kulawizny, która utrudnia samodzielne poruszanie się,
  • uczy właścicieli, jak prawidłowo rozluźniać mięśnie czworonogów np. po treningach.

W rezultacie zoofizjoterapeuta poprawia komfort życia zwierzętom, przywraca im naturalną radość życia, a także chęć do zabawy i spacerów. Dzięki temu właściciele czworonogów mogą znów cieszyć się obecnością pupili w swoim domu. 

Warto jednak pamiętać, że do zadań specjalisty nie należy wyłącznie wykonywanie ćwiczeń ze zwierzętami. Nieodłącznymi elementami jego pracy są utrzymywanie kontaktów z weterynarzem, rozmowy z właścicielem czworonoga, a także przeprowadzanie badań na potrzeby fizjoterapii, które mają pomóc określić, które partie ciała wymagają pracy. Dlatego zoofizjoterapeuta powinien mieć szeroką wiedzę nie tylko z zakresu biologii, ale także chemii.

Jak zostać zoofizjoterapeutą?

Chcesz zostać zoofizjoterapeutą, ale nie wiesz, jak to zrobić?

Odpowiednie kwalifikacje i prawo do wykonywania zawodu można uzyskać np. na studiach licencjackich lub specjalnych kursach organizowanych przez jednostki niepubliczne.

Warunkiem otrzymania dyplomu jest zdanie egzaminu i odbycie praktyk u doświadczonego zoofizjoterapeuty.

Po uzyskaniu dokumentów, które potwierdzają kwalifikacje, można pracować w klinice weterynaryjnej, zoo, a także placówkach rehabilitacji zwierząt. Niektórzy absolwenci zakładają własną działalność. 

Jeśli jesteś cierpliwy, łagodny i potrafisz pozyskać zaufanie zwierząt, zoofizjoterapia to dla Ciebie świetny kierunek rozwoju!