Uwielbiasz zwierzęta i przez lata dorastałeś w ich otoczeniu? Lgniesz do psów i kotów, a one do Ciebie? Uratowałeś wiele czworonogów i aktywnie działasz na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt, które przebywają w schroniskach? Jeśli budowanie relacji z małymi czworonogami nie sprawia Ci kłopotów, a praca z nimi to dla Ciebie spełnienie marzeń, pomyśl o zostaniu zoofizjoterapeutą.
Co to jest zoofizjoterapia?
Zoofizjoterapia to jedna z najnowszych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija i zyskuje popularność wśród coraz szerszego grona osób. Nic dziwnego – możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami, niesienia im ulgi w bólu i cierpieniu oraz pomagania im w powrocie do zdrowia to zadania, które dają wiele satysfakcji i spełnienia.
Zoofizjoterapia składa się z kilku działów. Są to m.in.:
- fizykoterapia, która polega na wykorzystaniu podczas pracy urządzeń dostarczających organizmowi zwierzęcia określonych bodźców. Są to np. laser, światło, temperatura, fala uderzeniowa, ultradźwięki lub prąd elektryczny,
- kinezyterapia, która dotyczy wykonywania ćwiczeń w formie aktywnej lub biernej. Często wymaga używania specjalistycznych sprzętów, np. bieżni, dysków sensorycznych czy piłek,
- masaże, czyli manipulowanie tkankami miękkimi ciała, aby pobudzić je do rozwoju, rozciągnąć lub poprawić ich mobilność.
Metoda pracy ze zwierzętami jest dobierana indywidualnie do problemu, z jakim się zmaga czworonożny pacjent. Jednak zanim zoofizjoterapeuta przystąpi do pracy, potrzebuje szczegółowych informacji o jego stanie zdrowia. Dzięki temu wszystkie zajęcia są bezpieczne i efektywne.
Czym zajmuje się zoofizjoterapeuta?
Głównym zadaniem zoofizjoterapeuty jest rehabilitacja zwierząt po operacjach czy wypadkach oraz chorych czworonogów. Rehabilitant:
- przywraca im pełną lub częściową sprawność fizyczną w maksymalnie komfortowych warunkach,
- eliminuje ból związany np. z niewłaściwym poruszaniem się lub nadmiernie napiętymi mięśniami,
- wspiera w powrocie do zdrowia po wypadku, doznanym urazie, operacji, a także w przypadku otyłości,
- redukuje stopień kulawizny, która utrudnia samodzielne poruszanie się,
- uczy właścicieli, jak prawidłowo rozluźniać mięśnie czworonogów np. po treningach.
W rezultacie zoofizjoterapeuta poprawia komfort życia zwierzętom, przywraca im naturalną radość życia, a także chęć do zabawy i spacerów. Dzięki temu właściciele czworonogów mogą znów cieszyć się obecnością pupili w swoim domu.
Warto jednak pamiętać, że do zadań specjalisty nie należy wyłącznie wykonywanie ćwiczeń ze zwierzętami. Nieodłącznymi elementami jego pracy są utrzymywanie kontaktów z weterynarzem, rozmowy z właścicielem czworonoga, a także przeprowadzanie badań na potrzeby fizjoterapii, które mają pomóc określić, które partie ciała wymagają pracy. Dlatego zoofizjoterapeuta powinien mieć szeroką wiedzę nie tylko z zakresu biologii, ale także chemii.
Jak zostać zoofizjoterapeutą?
Chcesz zostać zoofizjoterapeutą, ale nie wiesz, jak to zrobić?
Odpowiednie kwalifikacje i prawo do wykonywania zawodu można uzyskać np. na studiach licencjackich lub specjalnych kursach organizowanych przez jednostki niepubliczne.
Warunkiem otrzymania dyplomu jest zdanie egzaminu i odbycie praktyk u doświadczonego zoofizjoterapeuty.
Po uzyskaniu dokumentów, które potwierdzają kwalifikacje, można pracować w klinice weterynaryjnej, zoo, a także placówkach rehabilitacji zwierząt. Niektórzy absolwenci zakładają własną działalność.
Jeśli jesteś cierpliwy, łagodny i potrafisz pozyskać zaufanie zwierząt, zoofizjoterapia to dla Ciebie świetny kierunek rozwoju!