AKTUALNOŚCI

ZERWANIE WIĘZADŁA W KOLANIE U PSA

ZERWANIE WIĘZADŁA W KOLANIE U PSA

Psie przypadłości
Rolą więzadła krzyżowego jest stabilizacja stawu kolanowego oraz zapobieganie przemieszczania się kości piszczelowej do przodu i rotacji wewnętrznej stawu. Więzadło napina się, kiedy pies przesuwa masę ciała z tylnych kończyn na przednie. Jednak wystarczy jego niewielki uraz lub pęknięcie, aby doszło do częściowego lub całkowitego uszkodzenia, w wyniku którego pies zacznie kuleć. Na zerwanie więzadła są narażone wszystkie psy, bez względu na wiek, rasę, czy płeć. Jednak najczęściej dotyczy dużych i otyłych zwierząt, a także labradorów, rottweilerów, nowofundlandów, bokserów, owczarków niemieckich, husky oraz buldogów. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest kulawizna kończyny miednicznej, która może prowadzić do zapalenia, a następnie powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. Dlatego ważne jest odpowiednio wczesna interwencja ortopedy weterynaryjnego. Diagnoza zerwania więzadła u psa Zwierzęta kontuzjowane kuleją przenosząc ciężar ciała na stronę przyśrodkową kończyny i…
Czytaj dalej ...
ZOSTAŃ REHABILITANTEM ZWIERZĄT !!

ZOSTAŃ REHABILITANTEM ZWIERZĄT !!

Ciekawostki
Uwielbiasz zwierzęta i przez lata dorastałeś w ich otoczeniu? Lgniesz do psów i kotów, a one do Ciebie? Uratowałeś wiele czworonogów i aktywnie działasz na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt, które przebywają w schroniskach? Jeśli budowanie relacji z małymi czworonogami nie sprawia Ci kłopotów, a praca z nimi to dla Ciebie spełnienie marzeń, pomyśl o zostaniu zoofizjoterapeutą. Co to jest zoofizjoterapia? Zoofizjoterapia to jedna z najnowszych dziedzin medycyny weterynaryjnej. Od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija i zyskuje popularność wśród coraz szerszego grona osób. Nic dziwnego – możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami, niesienia im ulgi w bólu i cierpieniu oraz pomagania im w powrocie do zdrowia to zadania, które dają wiele satysfakcji i spełnienia.  Zoofizjoterapia składa się z kilku działów. Są to m.in.: fizykoterapia, która polega na wykorzystaniu podczas pracy urządzeń…
Czytaj dalej ...
OTYŁOŚĆ U PSÓW – CZY TO PROBLEM?

OTYŁOŚĆ U PSÓW – CZY TO PROBLEM?

Psie przypadłości
Twój pies nagle zrobił się uroczo okrągły? W końcu nie wystają mu żebra? Stał się prawdziwym domatorem i niechętnie wychodzi na spacery? To może być objaw otyłości. Lekarze weterynarii alarmują: coraz więcej psów zmaga się z nadwagą. Szacuje się, że co trzeci pies ma problem z nadmierną masą ciała.Otyłość to choroba wywołana nadmierną podażą energii w stosunku do zapotrzebowania zwierzęcia. Stanowi nie tylko defekt wizualny, ale poważny problem, który wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu, dlatego nie należy jej bagatelizować.Najczęstsze przyczyny otyłości u psówNadmierna masa ciała u zwierząt może mieć wiele przyczyn, jednak najczęściej są to:nieprawidłowa dieta – zarówno nieograniczony dostęp do pożywienia, jak i dokarmianie resztkami ze stołu oraz niewłaściwie dobrana karma względem zapotrzebowania organizmu zwierzęcia,mała ilość aktywności fizycznej – w tym zbyt krótkie, spokojne spacery i brak zabaw na…
Czytaj dalej ...
DYSPLAZJA STAWÓW BIODROWYCH

DYSPLAZJA STAWÓW BIODROWYCH

Psie przypadłości
W BUDOWIE !!!Czym jest dysplazja stawu biodrowego?Dysplazja jest to choroba polegająca na zwyrodnieniu stawu biodrowego w wyniku której dochodzi do niedorozwoju, lub rozluźniania struktur go budujących a w konsekwencji do niedopasowania poszczególnych jego elementów – dokładnie głowy kości udowej do panewki.
Czytaj dalej ...