Pies, u którego stwierdzono otyłość, powinien zostać poddany terapii, której celem jest utrata zbędnych kilogramów. W celu efektywnej utraty masy ciała należy opracować odpowiedni plan, zakładający: zmiany w zachowaniu właściciela, zwiększenie aktywności fizycznej psa, modyfikację diety, kontrolę masy ciała i kondycji.
Dlaczego psy tyją?
Psy są mistrzami manipulacji ludzkimi uczuciami, nauczyły się perfekcyjnie żebrać. Każdy zna ten scenariusz kiedy dźwięk otwieranej lodówki lub szelest opakowania z ciastkami magicznie sprawia, że pod naszymi nogami materializuje się nasz pupil, wpatrujący się wielkimi oczami. Zaczarowani spojrzeniem pełnym miłości, zapominamy ile takich dodatkowych niezliczonych kalorii dostarczamy dziennie psu.
Należy pamiętać, że jeśli wpadnie taki dodatkowy kąsek – zmniejszamy porcję głównego dania!
Jeśli pies przestanie być dokarmiany „pod stołem” w końcu zrezygnuje ze strategii żebrania, a my w końcu będziemy mogli spokojnie zjeść posiłek. Postawimy tym samym pierwszy krok do przedłużenia życia naszego czworonożnego przyjaciela.
Innymi czynnikami powodującymi tycie mogą być:
a) choroby hormonalne,
b) zaawansowany wiek,
c) kastracja,
d) nuda i stres,
e) ZBYT MAŁA ILOŚĆ RUCHU.
Znaczenie ruchu u psów
Ruch jest nieodzownym elementem terapii odchudzającej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kondycję i wydolność organizmu, powoli wdrażać zwierzę do większej aktywności.
Z ćwiczeniami uważamy szczególnie u zwierząt z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz u tych, u których dotychczasowa aktywność fizyczna była minimalna.
Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, należy dążyć do tego, żeby pies był aktywny minimum godzinę dziennie, w tym przynajmniej raz dziennie przez ponad 30 minut. Dlaczego akurat tyle? – dopiero po pół godzinie umiarkowanej aktywności fizycznej organizm zaczyna spalać zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej.
Mimo zalecanej aktywności, należy mieć na uwadze fakt, iż dodatkowe kilogramy przeciążają stawy, co przyczynia się do rozwoju osteoarthritis.
Swobodne chodzenie po ogrodzie czy bieganie wzdłuż płotu nie są dla psa wystarczającą aktywnością!
Spacery są idealnym momentem w codziennej rutynie, w które można wpleść parę ćwiczeń, poprawić kondycję i wspomóc psi organizm w odchudzaniu.
Należy jednak unikać intensywnych zabaw typu bieganie za piłeczką, jeśli nie są poprzedzone odpowiednią rozgrzewką.
Nagła aktywność bez wcześniejszego rozgrzania mięśni bardzo obciąża organizm i może doprowadzić do kontuzji.
Pamiętamy również o odstępie przynajmniej 2 godzin między posiłkiem a planowaną aktywnością, szczególnie u dużych psów niesie to ze sobą ryzyko skrętu żołądka.
Jak pomóc psu schudnąć?
Odpowiednio dobrany trening jest w stanie zdziałać cuda!
Plan treningowy powinien być dobrany indywidualnie. Warto się zgłosić do psiego fizjoterapeuty, który dopasuje ćwiczenia pod odpowiednie partie mięśni, sprawdzi kondycję i wytrzymałość pupila.
1. ĆWICZENIA W WODZIE
Znaczenie wodnych ćwiczeń dla kondycji psa
Woda jest naszym sprzymierzeńcem !
Pływanie nie obciąża stawów, wzmacnia za to mięśnie i poprawia wydolność krążeniowo oddechową. Krótkie sesje pływania pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów – pamiętajmy jednak żeby przyzwyczaić pupila do kontaktu z wodą. Bezpieczeństwo w wodzie zapewniają specjalne kapoki, które równomiernie unoszą ciało zwierzęcia nad powierzchnią wody.
Dla psów z otyłością świetnie się sprawdza trening na bieżni wodnej, gdzie zwierzę musi pokonać opór wody a jednocześnie jest lżejsze więc nie przeciąża stawów.
2. CARDIO
Znaczenie treningu wytrzymałościowego u psów
Jogging i bieganie przy rowerze również zaczynamy od treningów interwałowych gdzie bieg przeplatamy z tempem spacerowym, proporcje dostosowujemy do kondycji czworonoga.
Pomocna w procesie odchudzania może być bieżnia sucha – szczególnie jeśli właściciel nie może dużo spacerować z psem.
3. SPACERY z psem
Pamiętajmy też o długich spacerach po różnorodnym terenie, który oprócz treningu wytrzymałościowego dostarcza wielu bodźców do układu neurologicznego, ważna jest eksploracja nowych miejsc i interakcja z otoczeniem.
Spacery po górach budują kondycję zarówno psa jak i właściciela, a te po plaży pomagają wzmocnić mięśnie stabilizujące postawę ciała. Zmienne tempo spaceru, spacer po wysokiej trawie lub nad gałęziami w lesie pomaga wytrenować koncentracje i koordynację ruchów – są to ćwiczenia, które bez problemu można wykonywać w czasie codziennych aktywności.
4. Ćwiczenia FITPAWS dla psów
Psi fitness prócz spalania zbędnej tkanki tłuszczowej – wzmacnia mięśnie, są to ćwiczenia wykorzystywane w rehabilitacji zwierząt, które wykonywane w odpowiednim tempie przynoszą super efekty! Przykładem jest tzw. Cavaletti – tyczki rozłożone w odpowiedniej odległości zmuszają psy do kłusu i uważnego stąpania łapami, utrwala prawidłowe wzorce chodu i ćwiczy mięśnie.
Częstotliwość treningów z psem zależy od jego kondycji i intensywności danego treningu. Pamiętajmy o czasie wolnym potrzebnym na regenerację po wysiłku.
BYLE NIE ZA SZYBKO!
Pamiętaj aby stale kontrolować spadek masy ciała. Optymalna utrata zbędnych kilogramów powinna nastąpić w tempie nie większym niż 4% całkowitej masy ciała na miesiąc! Zbyt drastyczna dieta powoduje, że organizm zaczyna pozyskiwać potrzebną energię z białek (utrata masy mięśniowej) a nie spalania tłuszczu!
Codzienna dawka aktywności, spacery, wspólna zabawa i ćwiczenia poprawią kondycję psa i jego właściciela.
Wzmocnią więź między nimi, pozytywnie wpłyną na komfort życia i utrzymają ciało w zdrowiu. Ćwiczenia z psem pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji, powstania zwyrodnień w stawach a co najważniejsze zapewniają zdrowy wypoczynek i prawidłowo pożytkują energię.