PSI FITNESS

Fitness dla psów, to wspaniała zabawa oraz prosty sposób na budowanie kondycji naszego psa. Ćwiczenia pomagają nie tylko zacieśnić więź z opiekunem, ale także budują zaufanie i uczą współpracy.


Psi fitness dopiero od niedawna stał się popularny w Polsce i coraz więcej opiekunów psów decyduje się właśnie na taką aktywność ze swoim czworonogiem.

Co to jest psi fitness?

Psi fitness są to zajęcia, podczas których psy wykonują różne ćwiczenia, często z wykorzystaniem różnego rodzaju przedmiotów, takich jak np. podesty, stołki, kostki, jeżyki, piłki lub poduszki. Głównym celem takich ćwiczeń jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej czworonoga. Zajęcia powinny być dopasowane do konkretnego psa, jego możliwości i kondycji, a także w przypadku psów sportowych do dyscypliny jaką na co dzień trenują.

Dobrze dobrane i dobrze wykonywane ćwiczenia fitnessowe pomagają przywracać prawidłowe wzorce ruchowe, polepszają umięśnienie oraz rozwijają świadomość ciała psa, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji – pies jest w stanie dużo bardziej świadomie kontrolować swoje ciało i np. lepiej wylądować po skoku. Dodatkowo stymulacja psychofizyczna jest czynnikiem wpływającym na dobry nastrój psa. W przypadku psów sportowych często jest też super rozwiązaniem na aktywność poza sezonem. 

Celem psiego fitnessu jest także pracowanie nad konkretnymi elementami takimi jak szybkość, skoczność czy zwrotność, potrzebnymi w wielu psich sportach. Takie ćwiczenia jest doskonałą aktywnością zarówno dla psów sportowych, pracujących i wystawowych, jak i dla psów rodzinnych, szczeniąt i psich seniorów. Dzięki wykorzystaniu różnych sprzętów czy przedmiotów jesteśmy w stanie wpływać na ruch konkretnych psich mięśni i wzmacniać je. Jest to też doskonała aktywność dla psów lękowych i niepewnych siebie, które (odpowiednio poprowadzone) przełamują swoje drobne lęki i budują samoocenę. Ćwiczenia fitness mają szerokie zastosowanie w życiu codziennym – zapobiegają drobnym urazom i kontuzjom podczas zabawy, pomagają też redukować napięcie mięśni i przeciążenia powodowane ciągnięciem na smyczy, czy źle dopasowanymi szelkami

Jakie jeszcze korzyści z psiego fitnessu?

 

Ogromną zaletą ćwiczeń fitnessowych jest wspólna praca opiekuna i psa. Dobrze dopasowane ćwiczenia sprawiają, że pies odnosi mnóstwo sukcesów, a opiekun bardzo często wychodzi z zajęć pękając z dumy widząc, jak jego pies ćwiczył. W psio-ludzkiej parze pogłębia się więź, jest więcej zaufania i zrozumienia. Psy też bardzo często przełamują wiele swoich lęków, niektóre z nich mają początkowo obawy względem nowych przedmiotów. Po kilku zajęciach okazuje się, że bardzo chętnie kładą łapki na czymś nowym, i to już nie tylko w salce fitnessowej!