


Bieżnia wodna to przydatne narzędzie w rehabilitacji psów i kotów.
Hydroterapia ma szerokie zastosowanie, pomagając w powrocie do zdrowia u zwierząt chorych, z porażonymi kończynami czy zwyrodnieniami. Wykorzystuje się ją także w terapii zwierząt zdrowych, np. psów sportowych lub otyłych.
Masa ciała psa umieszczonego w wodzie jest mniejsza niż jego masa ciała na lądzie. Im bardziej pies zanurzy się w wodzie, tym odciążenie stawów będzie większe. W wodzie oddziałuje na organizm zwierzęcia siła wyporu. Dzięki niej psy np. z niedowładami mogą przyjąć pozycję spionizowaną i poruszać się znacznie szybciej, jeszcze zanim będą potrafiły zrobić to na lądzie. Ciśnienie hydrostatyczne w wodzie powoduje ucisk na ciało, co może być pomocne w zmniejszaniu opuchlizny i obrzęków. W rehabilitacji można wykorzystać opór wody, który pomaga w zwiększeniu masy mięśniowej i poprawy kondycji czworonoga. W wodzie, przy odpowiednim zanurzeniu psu trudniej jest się poruszać, przez co taki trening w bieżni wodnej jest dla psa czy kota większym wysiłkiem, niż taki sam trening na bieżni suchej lub podczas spaceru. Ponadto biorąc pod uwagę, że wykonywanie ruchów w wodzie jest często teatralne, angażuje się w prace nowe grupy mięśniowe, a pacjent uczy się utrzymywać równowagę w ruchu. Bieżnia wodna dla psów rewelacyjnie poprawia siłę, wytrzymałość mięśni oraz zwiększa zakres ruchu, zapewniając zwinność oraz lepsze samopoczucie.
Pamiętajmy też, że chodzenie w ciepłej wodzie powoduje rozluźnienie mięśni oraz zwiększenie przepływu krwi do mięśni i tkanek, zmniejszając tym samym odczucia bólowe.
Najczęstszymi pacjentami korzystającymi z bieżni wodnej (z hydroterapii) są:
- zwierzęta z niedowładami, porażeniami
- psy ze zwyrodnieniami kręgosłupa, stawów
- zwierzaki po zabiegach ortopedycznych, neurologicznych
- psy, u których należy wzmocnić mięśnie (psy sportowe, psy z dysplazją, po dyskopatii)
- zwierzęta otyłe i starsze
- zwierzęta z deficytami neurologicznymi
Pierwsza wizyta czworonoga na bieżni wodnej zazwyczaj jest dość krótka i może trwać zaledwie kilka minut. Jej głównym celem jest zaznajomienie psa z nową sytuacją, zanurzeniem w wodzie i ruchem podłoża. Jeżeli zwierzę nigdy wcześniej nie miało okazji, aby brnąć po wodzie, pokonywanie jakichkolwiek oporów ruchu może być dla niego bardzo uciążliwe. Przy wykonywaniu zabiegów dwa razy w tygodniu już po dwóch tygodniach zauważymy, że terapia przynosi efekty, a nasz pies coraz lepiej radzi sobie w środowisku wodnym. Hydroterapia będzie dla niego wręcz rozrywką i dobrą zabawą!
Kolejne sesje trwać będą coraz dłużej i oprócz spokojnego chodzenia mogą obejmować także chwile bardziej lub mniej szybkiego biegu. Po treningu psa należy dokładnie wysuszyć, jeśli rehabilitacja odbywa się w miesiącach zimowych. Latem zazwyczaj nie ma takiej potrzeby i wystarczy samo wytarcie ręcznikiem.
Jeden trening w bieżni wodnej nie wystarczy, by psiak odczuł jakąkolwiek różnicę lub wyzdrowiał. Żeby zobaczyć efekty terapii zaleca się min 10 zabiegów. Przy czym treningi powinny odbywać się systematycznie minimum 2-3 razy w tygodniu. O liczbie i częstotliwości spotkań decyduje terapeuta lub lekarz prowadzący na podstawie wyników badań i przeprowadzonego wywiadu.

Zalety bieżni wodnej
– umożliwia wczesną pionizację pacjentów z niedowładami czy porażeniami
– zwiększa masę mięśniową i poprawia wytrzymałość mięśni a także układu krążenia
– wspomaga proces odchudzania, zwiększając tkankę mięśniową przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej
– zwiększa zakres ruchu w stawach
– umożliwia trening przy minimalnym bólu
– poprawia ogólną wydolność organizmu
Przeciwwskazania do korzystania z hydroterapii
Nie każdy psiak będzie mógł skorzystać z zalet, jakie niesie trening na bieżni wodnej. Istnieje kilka chorób i przypadłości, które wykluczą naszego pupila z takich treningów – czasowo lub na stałe. Oto niektóre z nich:
– choroby serca, układu krążenia
– choroby układu oddechowego
– zapalenie pęcherza
– wszelkie choroby zakaźne
– otwarte rany chirurgiczne, odleżyny
– epilepsja
– nietrzymanie moczu i kału(z wyjątkiem zwierząt przyuczonych do chodzenia w pielusze do pływania)
– niestabilne złamania
Bieżnia wodna dla psa to doskonała pomoc w rehabilitacji domowych czworonogów. Regularne wizyty pozwalają także na ukształtowanie się mięśni, utratę zbędnych kilogramów i poprawę kondycji psiaka w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Podczas sesji opiekunowi i zwierzęciu zawsze towarzyszy zoofizjoterapeuta, który obserwuje samopoczucie zwierzęcia i decyduje o czasie trwania treningu. W czasie treningu właściciel zachęca pupila do aktywności, podając mu smakołyki, albo chwaląc słownie.